Ausu sāpes

August 28, 2012


Kas tas ir?

Kāda ir sajūta?

Kas to izraisa?

Ausu sāpes atkarībā no rajona ausī

Kā remdēt ausu sāpes?

Kas tas ir?

Sāpes vai diskomforta sajūta ap ausīm. Tā ir diezgan izplatīta problēma.

Kāda ir sajūta?

Ne visas sāpes vai diskomforta sajūta ir jūtama ausī. Vairāk kā 50% ausu sāpju gadījumu nāk no citām ķermeņa daļām. Ausu sāpes var izraisīt žokļa patoloģijas, mandeļu iekaisums, sinusīts, bet visbiežāk kakla, mugurkaula, miofasciālās sēpes, kā arī neiralģijas. Tikai medicīniska auss, galvas un kakla rajona izmeklēšana var noteikt auss diskomforta īsto iemeslu.

.

1. Auss gliemežnīca   2. Dzirdes kauliņi   3. Gliemezis   4. Dzirdes kanāls5. Bungplēvīte 6. Ārējā auss eja

Uz augšu

Kas to izraisa?

Vidusauss iekaisums ir šķidruma un spiediena pieaugums vidusausī, kas ir auss daļa aiz bungādiņas. Vidusauss un deguna dobums ir savienotiar īsu šauru kanālu, ko sauc par Eistāhija kanālu, kas drenē vidusausi. Saaukstēšanās vai alerģijas var izraisīt Eistāhija kanāla tūsku, kas var radīt vidusauss iekaisumu.

Ausu infekcijas simptomi var būt drudzis, nervozēšana, pastiprināta acu asarošana, uzbudinājums, velkošas sāpes ausī. Tie ir bieži sastopami bērniem un tiek saistīti ar saaukstēšanos.

Ausu sāpju veidi:

Ir sastopami dažādi ausu sāpju veidi. Piemēram, tās var izraisīt mandeļu, žokļa, un deguna blakus dobumu infekcijas.

Uz augšu

Ausu sāpes atkarībā no rajona ausī

Auss gliemežnīca (auss daļa, kas uztver skaņu) – pūtiens ausī var izraisīt sāpīgu zilumu, kas ausī kļūst lielāks un iegūst zilu nokrāsu. Auss gliemežnīcas apsaldējums vai apdegums var izraisīt sāpes un niezi.

Vēl viena slimība, kas var izraisīt sāpes auss gliemežnīcā, ir perihondrīts, tas ir skrimsli sedzošās ādas infekcija. Skrimslis ir biezi audi, kas veido deguna un ausu formu.

Ārējā dzirdes atvere – svešķermenis, kas ir ārējā dzirdes kanālā, bērniem ir biežākais ausu sāpju iemesls. Tas var radīt ārējās auss iekaisumu.

Akūts ārējas auss iekaisums -to bieži izraisa piesārņota (ar baktērijām) ūdens nonākšana ausī. Sāpes ir spēcīgas un var pastiprināties, žoklim kustoties.

Furunkuloze – matu folikulu infekcija auss kanālā. Sāpes parasti ir ļoti spēcīgas, un pastiprinās, žoklim un auss gliemežnīcai kustoties. Kad tragus (skrimšļa izaugums ārējās auss priekšējā daļā) ir saspiests, tad var būt jūtams vārgums.

Peldētāja auss – tā parādās, kad drēgnums, karstums un mitrums izraisa auss ādas slāņa uzpampšanu. Bieža saskare ar ūdeni, piemēram, peldot, padara auss kanāla ādu mīkstāku un uzņēmīgāku pret infekcijām, īpaši pret baktērijām. Pēdējā peldētāja auss stadija ir vidusauss iekaisums.

Ausu sērs – ausu sērs ir parasta parādība un aizsargā ausi. Tomēr, sēra veidošanās var būt dažu cilvēku problēma. Tad ir jālieto sēra atmiekšķēšanas ausu pilieni, un dažreiz ir nepieciešams vērsties pie ārsta, lai iztīrītu ausis, skalojot ar sļirci, un atbrīvotos no liekā sēra. Sablīvēts sērs var dažkārt izraisīt izdalījumus vai sāpes, kā arī dzirdes pasliktināšanos.

Auss niezēšana– auss niezēšana ir izplatīta sūdzība. Tā ir saistīta ar sausiem ausu kanāliem un sēra trūkumu. To bieži izraisa alerģiska sēnīte. Auss kanāls ir silta, tumša, mitra vieta, kas veido labus apstākļus sēnītei.

Vidusauss iekaisums – tā ir bakteriāla infekcija vidusausī, kas izraisa šķidruma sastrēgumu vidusausī.

Akūts vidusauss iekaisums – ir visizplatītākais ārsta apmeklējuma iemesls bērniem. Dažiem bērniem vidusauss iekaisums var atkārtoties vairāk kārt. Tam raksturīgi šādi simptomi – sāpes, raudāšana, spiediens ausīs, viegls drudzis un uzbudinājums.

Sekretors vidusauss iekaisumsviens no hroniska vidusauss iekaisuma veidiem, bieži sastopams bērniem, tiek raksturots kā bieza un lipīga šķidruma veidošanās vidusausī, kas uzkrājas aiz bungādiņas un izraisa īslaicīgas sāpes, sajūtu, ka ir aizkritušas ausis un pasliktinājusies dzirde.

Auss spiediens – lielākoties spiedienu ausīs rada gaisa plūsmas bloķēšana Eistāhija kanālā, kas savieno vidusausi ar aizdeguni. Auss spiedienu var novērot arī pie deguna blakusdobumu slimībām. Pacientiem, kas cieš no pastiprināta spiediena ausī, bieži ir alerģiskais rinīts vai sinusīts.

Akūts mastoidīts – ir mastoidālā dobuma iekaisums deniņu kaulā aiz auss gliemežnīcas. Tam raksturīgas pastāvīgi pulsējošas sāpes ar vājumu un pietūkumu masteidālā kaula dobumā, biezi izdalījumi, pastiprināts kurlums, drudzis un vārgums. Ja jums ir šie simptomi, nekavējoties apmeklējiet ārstu.

Uz augšu

Kā remdēt ausu sāpes?

Profilakse

Ausu problēmu, īpaši sāpju un izdalījumu ausīs, pašprofilakse nav ieteicama. Tomēr, turpmākie padomi var palīdzēt novērst ausu problēmas, kas izraisa sāpes.

  • Neizmantojiet vates kociņus vai citus priekšmetus ausu tīrīšanai. Atkārtoti mēģinājumi iztīrīt auss sēru ar vates kociņu vai līdzīgu priekšmetu, var izraisīt sēra sablīvēšanos vēl dziļāk.
  • Ja jūs ciešat no peldētāja auss, jums vajadzētu izmantot ausu aizbāžņus, lai novērstu ūdens iekļūšanu ausī. Ir ļoti svarīgi saglabāt jūsu ausis sausas. Izmantojiet matu žāvētāju, lai padarītu ausis pēc peldēšanas sausas.
  • Ja strādājat skaļā vidē, izmantojiet aizsargierīces ausīm, arī tad, kad esat mājās.
  • Regulāri izpūtiet savu degunu. Nesaspiediet degunu pūšot un neiešņauciet gaisu.
  • Nelieciet nekādus priekšmetus ausī.

Ir svarīgi pārbaudīties, ja ir aizdomas par dzirdes pasliktināšanos. Ja ir aizdomas, ka jūsu bērnam ir pasliktinājusies dzirde, viņš/viņa nevar koncentrēties skolā, nereaģē uz pavēlēm vai ir tieksme skatīties televizoru ļoti skaļi. Tādos gadījumos jums vajdzētu konsultēties ar ārstu. Ir svarīgi, lai ārsts izmeklē ausis, izmantojot timpanometru, lai noteiktu auss spiedienu.

Sāpes ārējā auss kanālā

Noteikti jāgriežas pie ārsta. Vietēja antibiotiku suspensija vai ziede (parasti recepšu medikamenti) lietojama auss kanālā ar vates diegu, kas arī palīdz ārstēt sāpju cēloņus ārējā auss kanālā. Vietējie steroīdi un pretiekaisuma līdzekļi (piem. ibuprofēns, diklofenaks) samazina iekaisumu un uztūkumu.

Vidusauss infekcija

Otitis media (vidusauss iekaisuma) ārstēšanai ir nepieciešams gultas režīms, pretsāpju līdzekļi (piem. ibuprofēns, diklofenaks) un vietējās vai sistemātiskās antibiotikas. Šādos gadījumos jāgriežas pie ārsta.

 

Uz augšu