Grūtniecība un muguras sāpes

August 30, 2012


Kas tas ir?

Kas izraisa ar grūtniecību saistītās muguras sāpes?

Kā atvieglot sāpes un kā izvairīties no muguras sāpēm grūtniecības laikā?


Kas tas ir?

Šķiet, ka muguras sāpes un grūtniecība iet roku rokā. Muguras sāpēm ir tendence sākties grūtniecības otrā trimestra laikā. Dažām sievietēm sāpes mēdz parādīties grūtniecības pēdējā mēnesī.

Uz augšu

Kas izraisa ar grūtniecību saistītās muguras sāpes?

Vēdera muskuļu izstiepšanās

Auglim augot, sievietes vēdera siena izstiepjas, piemērojoties dzemdes pieaugošajiem izmēriem. Tā kā grūtniecības laikā vēdera priekšējās sienas muskuļi tiek pamatīgi iestiepti, tie zaudē spēju pildīt savu funkciju, kas saistīta ar ķermeņa stājas uzturēšanu. Tādēļ uz muguras apakšējo daļu gulstas neparasti liels svars.

Paaugstināta progesterona koncentrācija

Progesterona (relaksējošā hormona) daudzums ir vēl viens iemesls, kas izskaidro muguras sāpes. Grūtniecības laikā sievietes organismā relaksējošā hormona koncentrācija 10 reizes pārsniedz normu. Progesterons labvēlīgi ietekmē sievietes organismu, jo tā funkcija ir atslābināt iegurņa zonas muskulatūru tā, lai bērnam būtu pietiekami daudz vietas gan dzemdē, gan vēdera dobumā, kā arī, lai dzemdību laikā bērns spētu izkļūt caur dzemdību ceļiem. Relaksējošais hormons ietekmē arī pārējo ķermeņa muskulatūru, tādēļ sāpes var parādīties arī citās ķermeņa daļās un locītavās.

Ķermeņa masas pieaugums

Grūtniecības laikā notiek mātes organisma smaguma centra nobīde un ķermeņa masas pieaugums, kas ir vēl viens muguras sāpju iemesls. Grūtniecei atliecoties, lai kompensētu ķermeņa priekšējās daļas pieaugošo svaru, vairāk tiek piepūlēti muguras lejasdaļas muskuļi. Mātes iegurnim paplašinoties atbilstoši augošajam bērnam, paplašinās arī locītavas starp iegurni un krusta kaulu. Turklāt daži bērni var iegurnī ieņemt tūpļa guļu (ar galvu uz augšu), kas vairāk noslogo un spiež uz muguru, izraisot muguras sāpes. Arī tad, ja bērna galva nospiež sēžas nervu, grūtniecei ir iespējamas asas sāpes mugurā un kājās.

Muguras izliekuma izmaiņas

Uzskata, ka grūtniecības laikā pastiprinās jostasvietas izliekums uz priekšu (iestājas hiperlordoze). Hiperlordoze ir patoloģija, ko definē kā pārlieku uz iekšu vērstu mugurkaula izliekumu, līdz ar to mugurkaulam ir grūtāk veikt amortizācijas funkciju.

Uz augšu

Kā atvieglot sāpes un kā izvairīties no muguras sāpēm grūtniecības laikā?

Šeit ir aprakstīti daži vienkārši ieteikumi sāpju mazināšanai un profilaksei:

  • Ierobežojiet tādas nodarbes, kas rada papildus slodzi muguras lejasdaļai un iegurnim, piemēram, kāpšanu pa kāpnēm, lielu attālumu veikšanu kājām un ilgstošu stāvēšanu;
  • strādājiet maksimāli ergonomiski, ieturiet regulārus īslaicīgus pārtraukumus, ja iespējams, mēģiniet atgulties, kā arī iemācieties ieņemt tādas pozas, kas saudzē muguras lejas daļas muskuļus. Jums ir jāizvairās no jebkādu smagumu celšanas.
  • nostipriniet muguras muskulatūru. Grūtniecības laikā ir ieteicams apmeklēt grūtnieču vingrošanu, kas ir lieliska profilakse muguras sāpēm;
  • Lai atvieglotu sāpes, zem vēdera aptiniet platu šalli un sasieniet to uz muguras. Tas palīdzēs nedaudz atslogot muguru, uz kuras balstās bērna svars;
  • Naktī, lai atvieglotu spiedienu uz muguru, starp ceļiem ielieciet spilvenu un guliet uz sāniem;
  • lielisks sāpju atvieglošanas veids ir hidroterapija – vannas un ūdens peldes. Tas ir brīnišķīgs fizkultūras veids, kas nerada spiedienu uz muguru;

Pirms vingrinājumu izpildes pajautājiet ārstam, vai tie Jums ir piemēroti. Atcerieties, ka mērķis ir viegli muskuļu vingrinājumi muguras lejasdaļas un iegurņa sāpju profilaksei un ka Jūs nedrīkstat pārpūlēties.

  • 1. vingrojums. Novietojiet rokas un ceļgalus tā, it kā Jūs grasītos mazgāt grīdu. Paceliet labo roku muguras augstumā. Vienlaicīgi iespējami augstu, bet ne augstāk par gurniem paceliet kreiso kāju. Sekundi palieciet šajā līdzsvara stājā. Atkārtojiet šo darbību ar kreiso roku un labo kāju. Pārmaiņus veiciet 10 līdz 15 atkārtojumus. Šis vingrojums palīdz nostiprināt vēdera, plecu un sēžamvietas muskulatūru.

  • 2. vingrojums. Atkal nostājieties uz rokām un ceļgaliem, elkoņu locītavas novietojiet tā, lai tās atrastos zem pleciem, bet ceļgalus – zem gurniem. Lēni ieelpojiet un izelpas brīdī izlieciet muguru kā saniknots kaķis, lai Jūsu ķermenis ieņemtu izliektu “C” formu. Izliekumu saglabājiet dažas sekundes. Atkārtojiet vingrojumu 10 līdz 15 reizes. Tas palīdz nostiprināt muguras lejasdaļas un vēdera muskulatūru.

Fizisko vingrinājumu laikā ievērojiet veselā saprāta robežas. Ja sajūtat vēderā diskomfortu vai citus patoloģiskus simptomus, pārtrauciet vingrot un piezvaniet ārstam.

 

 

   Pret muguras sāpēm – Neurorubine™ Forte Lactab™

 

Uz augšu