Rokas pirkstu sāpes

August 29, 2012

Kur rodas pēdu un plaukstu locītavu sāpes?

Kādas ir sajūtas plaukstu un pēdu locītavās?

Kas izraisa kāju pēdu un roku locītavu sāpes?

Locītavu slimības un sāpju veidi

Kā notiek artrīta ārstēšana?

 

Kur rodas pēdu un plaukstu locītavu sāpes?

Sāpes kājas pēdās un plaukstās rodas mazajās locītavās, kas atrodas starp roku un kāju pirkstiem.

1 – veltņakauls    2 – papēža kauls    3 – ķīļveida kauls    4 – pleznas kauli    5, 6 – pirkstu flangas

1. Delnas kauli    2. Trapecveida kauls    3. Trapeckauls    4. Laivkauls    5. Pirkstu kauli    6. Galvainais kauls    7. Kāškauls    8. Pusmēness kauls    9. Trīsstūrkauls

Ap plaukstas mazajām locītavām ir īpaši audi, ko sauc par locītavas kapsulu. Kapsulai ir plāns pārklājums, ko sauc par sinoviālo virsmu, kas ražo sinoviālo šķidrumu. Šis šķidrums samazina berzi un nolietošanos roku un kāju pēdu mazajās locītavās.

Locītavu skrimšļi ir gludi un spoži, tie pārklāj kaulu galus mazajās plaukstas un pēdu locītavās. Šie locītavu skrimšļi ir visur, kur kaulu virsmas saskaras. Sinoviālais šķidrums un veseli locītavu skrimšļi nodrošina, lai kauli varētu viegli un bez sāpēm kustēties.

Uz augšu

 

 

 Kādas ir sajūtas plaukstu un pēdu locītavās?

 

 • Sāpes
 • Stīvums
 • Uztūkums

 

Uz augšu

 

Kas izraisa kāju pēdu un roku locītavu sāpes?

Locītavu sāpju riska faktori:

 • Tipiska reimatiskā artrīta lokalizācija ir mazās locītavas
 • Ievainojums vai trauma :

1.      Sportā iegūtas locītavu traumas

2.      Arodtraumas

3.      Kritieni

4.      Avārijas

 • Osteoartrīts
 • Pārmērīgs svars
 • Pēdu mazo locītavu bojājumi, piemēram, podagra.
 • Paātrināta novecošanās

Starpfalangu locītavu izmežģījumus parasti iegūst spēlējot basketbolu, amerikāņu futbolu vai regbiju. Klasiskie locītavu sāpju cēloņi ir traumas, kas gūtas basketbolā, pirkstiem saskaroties ar bumbu, grozu un citiem spēlētājiem.

Locītavu, kas atrodas starp karpālajiem kauliem un pirkstu falangām, kā arī starp metakarpālajiem un karpālajiem kauliem, izmežģījumi ir iegūstami, krītot un nobrāžot rokas. Brīdī, kad plaukstas tiek izgrieztas uz āru, viss kritiena spēks pāriet uz delnas pamatu.

Kāju pirkstu un pēdas pamatnes locītavu traumas un izmežģījumi parasti rodas, krītot vai nobrāžot kāju pirkstus. Pie šīm traumām var minēt sastiepumus, kas gūti krītot, saķerot kādu priekšmetu, slēpojot saplēstas saites. Tas notiek, ja traumas iegūšanas brīdī, locītava jau ir sastiepta

.

Uz augšu

 

Locītavu slimības un sāpju veidi

Gandrīz katrs cilvēks pazīst sāpes rokā, reiz ir guvis kādu ievainojumu rokā, pirksta traumu, kā rezultāta mazajā locītavā ir iestājies stīvums. Roka var labi funkcionēt neskatoties uz mazām traumām; lai pilnvērtīgi funkcionētu, pirkstiem vajag pilnībā atvērties vai sakļauties.

Reimatiskais artrīts ir hroniski, sistemātiski uzliesmojoši nezināmas izcelsmes traucējumi, kas skar locītavas. Tie ietekmē roku un kāju mazās locītavas un var novest pie locītavu deformācijas un sagraušanas, kaulu un skrimšļu erozijas dēļ. Sievietēm šo slimību novēro 2 līdz 3 reizes vairāk kā vīriešiem un slimības uzliesmojums visbiežāk sākas vecumā no 30-55 gadiem.

Sākumā šī locītavu slimība progresē lēni (no nedēļas līdz mēnesim), bet tad roku un kāju sāpes parādās arvien biežāk, novērojams stīvums rokās un pēdu locītavās, uztūkums. Var arī būt svara zudums, drudzis ar ne pārāk augstu temperatūru, kāju un roku vājums, nogurums un depresija. Neraugoties uz asimetriskiem bojājumiem, daļai pacientu tiek atklāts simetrisks iekaisuma artrīts.

Vecākiem pacientiem sākumā var parādīties muskuļu sāpes, krišanās svarā, locītavu stīvums un nogurums, bet tikai vēlāk izpaužas tipiskie simptomi, piemēram, locītavu uztūkums. Mazai daļai pacientu būs akūti simptomi arī sākumā (no dienas līdz nedēļai).

 

Osteoartrīts

Artrīts ir locītavu iekaisums, uztūkums. Osteoartrīts ir termins, ar kuru tiek apzīmēti locītavu skrimšļu iekšējie bojājumi. Osteoartrīts, saukts arī par “nolietojuma” artrītu, ir visizplatītākais artrīta veids.

Osteoartrīts izraisa nelīdzenu rokas pirkstu locītavu uztūkšanu, kā arī problēmas pie īkšķa pamatnes.

Plaukstā ir 27 kauli (ieskaitot mazos kaulus plaukstas locītavā). Starp šiem kauliem ir daudz mazo locītavu. Kā iepriekš minēts, locītavas skrimslis ir gluds, un tas pārklāj mazo locītavu kaulu virsmu. Osteoartrīts var skart jebkuru no mazo locītavu skrimšļiem.

Locītavu skrimslis plaukstas mazajās locītavās var sāk nodilt, un plaisāt. Mazās skrimšļa daļiņas var atdalīties un iekļūt plaukstas mazajās locītavās, pēc tam radot iekaisumu. Laikam ejot skrimšļi noārdās, un kauli sāk berzēties viens pret otru. Visbiežāk bojātās locītavas ir īkšķu locītavas un pēdējo divu pirkstu locītavas, izraisot pirkstu locītavu sāpes.

Osteoartrīts izplatās lēni un izraisa ‘bojāto locītavu sāpes, stīvumu un uztūkšanu. Ap skartajām locītavām var parādīties izaugumi un uztūkums, un pie kustībām bieži dzirdama griezīga skaņa. Dažreiz plaukstas mazās locītavas nav sevišķi skartas, un labsajūta ir normāla.

Nav zināms, kas izraisa osteoartrītu, bet ir daži riska faktori:

 • Agrāka plaukstas/ plaukstas locītavas trauma vai lūzums.
 • Iedzimts osteoartrīts
 • Plaukstas mazo locītavu bojājums no cita artrīta veida, piemēram, reimatiskā artrīta vai podagras
 • Paātrināta novecošana
 • Ilglaicīgas, vienveidīgas darbības ar plaukstām un plaukstu locītavām

 

Uz augšu

 

Kā notiek artrīta ārstēšana?

Plaukstas osteoartrīts

Ir speciāli vingrojumi rokām osteoartrīta ārstēšanai. Tie uzlabotu plaukstas mazo locītavu kustību un izturības diapazonu. Artrītu ārstē arī ar medikamentiem (ibuprofēns, diklofenaks), lai mazinātu sāpes rokās un uztūkumu. Roku artrīta ārstēšānā izmanto siltuma/aukstuma terapiju, liekot plaukstu un plaukstu locītavu šinas, izdarot injekcijas. Dažos osteoartrīta gadījumos nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Ārsti un fizioterapeiti, kas ārstē plaukstu mazo locītavu osteoartrītu, var palīdzēt sastādīt ārstēšanas programmu.

Pēdas osteoartrīts

Katra pēda no osteoartrīta cieš atšķirīgi, līdz ar to arī ārstēšanai ir jābūt atšķirīgai. Cilvēkiem, kuri cieš no pēdu un potīšu sāpēm, ļoti svarīgi ir piemēroti apavi. Arī pēdas osteoartrītu ārstē ar vingrinājumiem, lai uzlabotu kustību un izturības diapazonu. Lai atvieglotu artrīta izraisītās kāju pēdu sāpes un mazinātu locītavu uztūkumu, var izmantot medikamentus (ibuprofēns, diklofenaks).  Sāpes pēdās mazina arī siltuma/aukstuma terapija un ortopēdisku apavu valkāšana. Reizēm pēdu sāpju ārstēšanā var būt nepieciešamas injekcijas un arī ķirurģiska iejaukšanās. Ārsti un fizioterapeiti, kas ārstē mazo locītavu osteoartrītu, var palīdzēt sastādīt ārstēšanas programmu.

Ārstēšanas mērķis ir samazināt locītavu sāpes, kontrolēt tūsku un saglabāt artrīta skarto locītavu kustības spējas. Diemžēl pret osteoartrītu nav nekādu specifisku zāļu.

 

 

Locītavu kustīgumam – Glucosamin – ratiopharm

 

Uz augšu