Sejas sāpes

August 28, 2012


Kas tas ir?

Kas izraisa sāpes sejas rajonā?

Sejas sāpju veidi

1. Akūts sinusīts

2. Trīszaru nerva neiralģija

3. Žokļu locītavu sāpes

4. Sāpes acīs

5. Sāpes degunā

Kas tas ir?

Sāpes sejas rajonā ir visas sāpes, kas ir jūtamas sejā vai lokalizējas ap kādu konkrētu sejas daļu, piemēram, ap degunu, acīm utml. Sāpes sejas rajonā var būt pirmie simptomi smagai neiroloģiskai slimībai.

Uz augšu

Kas izraisa sāpes sejas rajonā?

Pacientiem ir konstatētas dažāda veida sāpes sejas apvidū. Viens no tiem ir trīszaru nerva neiralģija (asas, pēkšņas sāpes vienā sejas pusē). Sāpes sejā var būt pastāvīgas un mēdz kombinēties ar dažādiem galvassāpju sindromiem.

Uz augšu

Sejas sāpju veidi

1. Akūts sinusīts

Sinusīts ir sīnusu jeb deguna blakusdobumu infekcija Sīnusi jeb deguna blakusdobumi ir ar gaisu pildīti sejas kaulu dobumi ap degunu. Kad sīnusu izklājošā šūnu kārta iekaist, tā var uztūkt un aizpildīt sīnusu, traucējot un kavējot gļotu drenāžu.. Ne katrs saaukstējoties iegūs sinusītu, bet saaukstēšanas ir izplatītākais akūta sinusīta izraisītājs. Sinusīts var izraisīti lielu diskomforta sajūtu un novest pie nopietnām komplikācijām, ja tas netiek savlaicīgi ārstēts.

1. Sietiņkaula sinuss   2. Spārnkaula sinuss   3. Pieres sinuss   4. Augšžokļa sinuss

Pateicoties īpašai asins apgādei uz degunu un ap to, infekcijām ir iespējams no deguna apvidus izplatīties līdz pat smadzenēm. Tādējādi apvidus no mutes kaktiņiem līdz deguna tiltam, ieskaitot degunu un augšžokli, ir zināms kā draudu trijstūris sejā.

Dažas izplatītākās akūtā sinusīta pazīmes un simptomi:

 • Pastāvīga dedzināšana sinusīta pusē – sāpes, pastiprināts jūtīgums ap acīm, vaigiem, degunu un pieri
 • Aizsprostojums, kas sagādā grūtības elpot caur degunu
 • Iekaisis kakls
 • Galvas sāpes
 • Drudzis
 • Traucēta  smaržu uztvere un garšas sajūta
 • Klepus
 • Slikta elpa
 • Nogurums

Ja šie simptomi ilgāk kā nedēļu, iespējams, ka ir attīstījies  sinusīts.

Kā remdēt sāpes?

Ja jums ir sinusīts, šie padomi var atvieglot simptomus:

 • Iztvaicējiet savus deguna blakusdobumus. Ieelpojiet zāļu tēju tvaiku dažas reizes dienā, tas stimulēs šķidruma drenāžu no sīnusiem. Pārliecieties par bļodu ar karstu tēju uz dažām minūtēm, ar dvieli apsedziet galvu, pieliecieties tuvu bļodai, lai tvaiks nāktu tieši jums sejā, un elpojiet dziļi.
 • Lietojiet kompreses. Lieciet siltas, mitras kompreses ap degunu, vaigiem un acīm, lai mazinātu sāpes sejā.

Profilakse

Ievērojiet šos padomus, lai samazinātu risku saslimt ar sinusītu:

 • Samaziniet risku saslimt ar elpošanas orgānu infekcijām. Izvairieties no tuviem kontaktiem ar cilvēkiem, kuri ir saaukstējušies, un mazgājiet savas rokas regulāri ar ziepēm un ūdeni. Vakcinējieties pret gripu.
 • Nesmēķējiet. Tabaka var izraisīt deguna un sīnusu iekšējo apvalku kairinājumu un iekaisumu. Iekaisums var bloķēt deguna kanālus.
 • Izvairieties ieelpot piesārņotu gaisu. Iekšējie vai ārējie sārņi gaisā var kairināt un izraisīt iekaisumu jūsu plaušās un deguna kanālos.
 • Izmantojiet gaisa mitrinātājus. Ja jūsu mājā ir sauss gaiss, kā parasti karstās dienās, tad pievienojot tam mitrumu, var novērst sinusīta draudus. Pārliecinieties, ka gaisa mitrinātājs ir tīrs un bez putekļiem.

Uz augšu

2. Trīszaru nerva neiralģija

Trīszaru nerva neiralģija ir slimība, ko raksturo asas sejas sāpju  lēkmes, kas var ilgt no dažām sekundēm līdz apmēram minūtei. Dažiem cilvēkiem ir vieglas, neregulāras sāpju lēkmes, bet citiem biežas un stipras sāpes kā elektriskais šoks. Starp paasinājuma perodiem var būt dienām, nedēlām un pat gadiem ilgi pārtrukumi, kad sāpju lēkmju nav. Var arī nebūt sāpju lēkmes visas dienas garumā vai pat dienām, nedēļām ilgi.

Cilvēki, kuriem ir bijusi trīszaru nerva neiralģija,  sāpes apraksta kā:

 • Zibens vai elektriskais šoks
 • Asas, pēkšņas sāpes
 • Naža dūriens
 • It kā sejā būtu elektrības vadi

Trīszaru nerva neiralģija parasti izpaužas vienā sejas pusē, parasti viena zara zonā. Sāpes var sajust tikai kādā sejas puses daļā vai arī tās var izplatīties plašākā rajonā.

Par trīszaru nerva neiralģiju to sauc tāpēc, ka sāpes sejas rajonos ir saistītas ar trigeminālā jeb trīszaru nerva atzarojumiem. Šis nervs vada dažādas sajūtas (sāpju, pieskāriena, temperatūras un citas) no sejas apvidus ādas un gļotādām uz smadzenēm. Sāpes rodas trigeminālā nerva darbības traucējumu rezultātā.

1. Trīszaru nervs   2. Acs nervs   3. Augšžokļa nervs   4. Apakšžokļa nervs

Visbiežāk tās izsauc smadzeņu artērijas vai vēnas un trīszaru nerva saskarsme jeb konflikts smadzeņu pamatnē.

Kad trīszaru nervs no smadzenēm iznāk no galvaskausa pa noteiktām atverītēm, tas sadalās trīs mazākos atzarojumos, kas uztver un vada sejas ādas un gļotādu sajūtas:

 • Pirmais zars vada dažādas jušanas sajūtas no sejas augšējās daļas – acīm, utt.kontrolē sajūtas acīs, augšējos plakstiņos un pierē.
 • Otrais atzarojums kontrolē sajūtas apakšējos plakstiņos, vaigos, nāsīs, augšlūpā un augšējās smaganās.
 • Trešais atzarojums kontrolē sajūtas žoklī, apakšlūpā, apakšējās smaganās un dažos muskuļos, kurus izmanto košļāšanai.

Trīszaru nerva neiralģija sievietes skar biežāk. Biežāk arī tā traucē cilvēkus, kas vecāki par 50 gadiem.

Medikamentu lietošana ir trīszaru nerva neiralģijas sākotnējā ārstēšana (piem. ibuprofēns vai diklofenaks). Medikamenti ir efektīvi, jo tie samazina vai bloķē sāpju signālus, kas tiek sūtīti uz smadzenēm  taču reizēm medikamentozā terapija ir neefektīva, un nerva kompresijas novēršanai pielieto ķirusrģisku operāciju.

Uz augšu

3. Žokļu locītavu sāpes

Žokļu locītavas ir tieši pretī ausij, vietā, kur augšžoklis satiekas ar apakšžokli. Tajās  ir kustīgās daļas, kas ļauj apakšžoklim piekļauties pie augšžokļa. To nodrošina locītavā esošais disks. Žokļa locītava tiek izmantota simtiem reižu dienā, kad mēs kožam, gremojam, runājam vai žāvājamies. Šī ir viena no visbiežāk izmantotajām locītavām mūsu ķermenī.

Žokļa locītavu traucējumi ir sarežģīta problēma. Tie var izpausties kā miofaciālas sāpes vai Kostena sindroms. Locītavas darbojas pateicoties muskuļiem, tādēļ problēmas žokļa locītavā var novest pie stīvuma, galvassāpēm, ausu sāpēm, košanas problēmām, klikšķošām skaņām vai bloķētām zoda kustībām.

Žokļu locītavas funkciju traucējumus un sāpes var izsaukt daudzi faktori, tai skaitā kaitīgi ieradumi:

 1. Zobu griešana un stingra sakošana, kas pastiprina žokļa locītavas skrimšļa nolietojumu.
 2. Ilgstoša un pārmērīga košļājamās gumijas košļāšana vai nagu graušana.
 3. Dentālās problēmas un nepareizs sakodiens. Pacienti var sūdzēties par to, ka ir grūti sakost zobus, vai par sakodiena maiņu. Košļāšana tikai ar vienu pusi var būt cēlonis žokļa locītavu problēmām.
 4. Žokļa trauma. Agrāk lauzts žoklis vai sejas kauli.
 5. Stress bieži noved pie nervozēšanas. Cilvēki uzraucoties, griež zobus vai tos stipri sakož.
 6. Runājot pa telefonu, turēt to starp galvu un plecu.

Žokļu locītavu traucējumi bieži ir saistīti ar nesabalansētiem žokļa muskuļiem, žokļu muskuļu spazmu vai to pārmērīgu izmantošanu. Simptomi ir hroniski, un ārstējot ir jānovērš simptomus izraisošie faktori.

Biežākie simptomi, kurus izsauc žokļu locītavas disfunkcija, ir:

Galvas sāpes: 80% pacientu ar žokļa locītavu traucējumiem žēlojas par galvas sāpēm, un 40% par sāpēm sejas rajonā. Sāpes pastiprinās atverot vai aizverot muti. Auksts laiks vai gaisa kondicionieris var pastiprināt muskuļu saraušanos vai sāpes sejā.

Ausu sāpes: 50% pacienti ar žokļa locītavu traucējumiem sūdzas par sāpēm ausīs, kaut arī nekādu infekciju nevar atrast.

Skaņas: Zobu griešana, stipra sakošana vai krepitācijas skaņas ir bieži novērojamas pacientiem ar žokļa locītavu traucējumiem. Šīs skaņas var būt un var arī nebūt kopā ar sāpēm.

Reibonis: 40% pacientu ar žokļa locītavu traucējumiem sūdzas par nelielu reiboni vai nelīdzsvarotības sajūtu. Šāda veida reiboņa iemesli nav pietiekami izprasti.

Sajūta, ka ausis būtu pilnas: 33% pacientu ar žokļa locītavu traucējumiem dzird skaņas pieklusināti, tā, it kā ausis būtu pilnas. Līdzīgas sāpes un sajūtu, kad ciet ausis var izjust, lidmašīnai paceļoties un nolaižoties.

Ārstēšana

Galvenokārt akūtus locītavu traucējumus ārstē ar siltuma un ledus terapiju, diētu, kas satur mīkstus un neasus ēdienus, un ar pretiekaisuma medikamentiem (piem. ibuprofēns vai diklofenaks).

 1. Zobu griešana un stingra sakošana, kas pastiprina žokļa locītavas skrimšļa nolietojumu.
 2. Ilgstoša un pārmērīga košļājamās gumijas košļāšana vai nagu graušana.
 3. Dentālās problēmas un nepareizs sakodiens. Pacienti var sūdzēties par to, ka ir grūti sakost zobus, vai par sakodiena maiņu. Košļāšana tikai ar vienu pusi var būt cēlonis žokļa locītavu problēmām.
 4. Žokļa trauma. Agrāk lauzts žoklis vai sejas kauli.
 5. Stress bieži noved pie nervozēšanas. Cilvēki uzraucoties, griež zobus vai tos stipri sakož.
 6. Runājot pa telefonu, turēt to starp galvu un plecu.

Uz augšu

4. Sāpes acīs

Sāpes acīs ir izplatīts optometrista (mediķa, kas specializējas acs kopšanā un ķirurģijā) apmeklējuma iemesls. Sāpes acīs var būt dedzinošas, asas, grauzošas, sajūta, ka acī ir svešķermenis vai kaut kas duras, un ir pulsējoša sajūta.

1. Starene   2. Lēca   3. Varavīksnene   4. Priekšējā acs kamera   5. Radzenes priekšējā virsma   6. Stiklveida ķermenis   7. Cīpslene   8. Dzīslene   9. Tīklenes asinsvads   10. Redzes nervs

Sāpes acīs var sadalīt divās plašās kategorijās: okulārās un orbitālās sāpes.

 • Okulārās sāpes ir sāpes acī, kas saistītas ar acs virsmas ārējām struktūrām.
 • Konjunktivīts ir viena no izplatītākajām acs problēmām. Konjuktīva ir smalka membrāna, kas pārklāj acs ābolu un plakstiņu no iekšpuses. Konjunktivīts var būt alerģisks, bakteriāls, ķīmisks vai vīrusa izraisīts. Ja parādās sāpes, tad tās ir parasti vieglas. Var būt arī nieze un apsārtums.
 • Radzenes abrāzija (nobrāzums) un iekaisums arī ir izplatīts sāpju iemesls. Radzene ir acs gaismu caurlaidošā virsma. Abrāzija parādās no radzenes virsmas skrāpējumiem, piemēram, svešķermenis acī vai pārmērīga kontaktlēcu izmantošana. Iekaisumi rodas no infekcijām un nobrāzumiem. Svešķermeņi uz radzenes vai konjunktīvas parasti izraisa sajūtu, ka kaut kas ir acī. Smagākos gadījumos var sajust arī sāpes, kas ir līdzīgas radzenes abrāzijai.
 • Ķīmiski un uguns apdegumi ir nopietni acu sāpju izraisītāji. Ķīmiskie apdegumi var rasties no skābi vai sārmus saturošu vielu eksplozijām. Uguns apdegumus var iegūt no stipriem gaismas avotiem, piemēram, no loka metināšanas vai pārmērīgas sauļošanās, kad acīm nav bijuši īpaši aizsargi.
 • Flebarīts – tam ir raksturīgas acu sāpes, kas rodas dēļ acs plakstiņa iekaisuma, kā rezultātā bloķējas tauku dziedzeri acs plakstiņa kaktiņos.
 • Mieža grauds izraisa uztūkumu un sāpes acī. Pampumu novēro plakstiņā, un tas veidojas no iekaisuma reakcijas tauku dziedzeros.
 • Orbitālas sāpes ir dziļas, trulas sāpes aiz acs vai acī. Šīs sāpes izraisa acs slimības.
 • Smaga glaukoma var izraisīt orbitālas sāpes, kaut gan vairumā gadījumu glaukomas var būt nesāpīgas. Glaukoma rodas no palielināta spiediena acī, kas var izraisīt redzes pasliktināšanos vai aklumu, ja tā netiek ārstēta. Spiediens acī var palielināties no acs iekšējā šķidruma izvades nobloķēšanās vai šī šķidruma pastiprinātas ražošanas dēļ.
 • Irīts ir varavīksnenes (acs krāsainās daļas) iekaisums, kas izraisa dziļas acs sāpes.
 • Redzes nerva iekaisums. Redzes nervs atrodas acs aizmugurē. Iekaisums var izraisīt izkaisītā skleroze, vīrusu infekcijas vai bakteriālas infekcijas.
 • Sinusīts ir bakteriāla vai vīrusu izraisīta infekcija deguna blakusdobumos, kas var izraisīt orbitālas sāpes.
 • Migrēna arī ir ļoti izplatīts orbitālu acu sāpju cēlonis, kas ir saistīts ar galvas sāpēm.
 • Traumas, piemēram, asas acs traumas, kad acī nonāk kāds svešķermenis vai automašīnu avārijās gūtie savainojumi izraisa nopietnas acs traumas un sāpes.

Sāpes ir subjektīva sajūta, un katrs cilvēks var dažādi izskaidrot sāpes. Turpinājumā ir aprakstīti dažādi simptomi, kas ir saistīti ar acs problēmām, un ja jums ir kāds no tiem, tad noteikti jāgriežas pie optometrista:

 • Sāpes ap acīm
 • Daļējs vai pilnīgs redzes zudums
 • Paaugstināta jūtība uz gaismu
 • Dubultošanās
 • Krāsaini riņķi, skatoties uz gaismu
 • Skatoties ir viss izplūdis, pleķi, svītras vai ēnas
 • Acs kustības ierobežojums
 • Jūtīgums pret gaismas uzliesmojumiem
 • Smagas galvas sāpes, kas ir saistītas ar sāpēm acīs

Acu sāpju novēršana sākas ar acu aizsardzību.

 • Strādājot ar darba rīkiem, instrumentiem, sadzīves ķīmiju, kad ir iespēja, ka acīs var nonākt lauskas vai citi mazi priekšmeti, uzvelciet aizsargbrilles.
 • Maska pasargās seju hokeja spēles vai citu riskantu fizisku aktivitāšu laikā.
 • Kad izmantojat sadzīves ķīmiju, piemēram, tīrīšanas šķidrumus, amonjaku un mazgāšanas līdzekļus, rūpīgi izlasiet to lietošanas pamācību. Arī izmantojot izsmidzinātāju, turiet to tālāk no acīm.
 • Bērni spēlējoties, var iegūt acs traumas. Šīs traumas var iegūt no rotaļlietām, kas šauj šautriņas un citus priekšmetus, kā arī no plastmasa zobeniem un bērnu pistolēm. Mazi bērni var arī traumēt savas acis, palaižot salūtu. Vecāku uzraudzība ir galvenais šo traumu profilakses pasākums.
 • Strādājot dārzā un pļaujot zāli, pievērsiet uzmanību akmeņiem un maziem zariem zemē.
 • Ja jūs valkājat kontaktlēcas, izmantojiet piemērotus lēcu kopšanas līdzekļus, lai novērstu ar lēcām saistītas acs traumas. Cilvēkiem, kuri valkā kontaktlēcas vajadzētu sekot ārsta norādījumiem par kontaktlēcu izņemšanu, ievietošanu un kopšanu.

Uz augšu

5. Sāpes degunā

Anatomiski, deguns ir izaugums mugurkaulniekiem, kurā ir nāsis, pa kurām ienāk un iziet gaiss.

Deguns ir īpašs veidojums, ar kuru mēs uztveram smaržas, bez tam vēl tas ir arī elpošanas sistēmas daļa. Termins „deguns„ ietver gan iekšējo degunu, gan deguna dobumu.

Degunam ir divas atveres, kuras sauc par nāsīm. Nāsis un nazālās pārejas ir atdalītas ar sieniņu, ko sauc par starpsienu. Dziļi degunā, tuvu galvas kausam, starpsiena ir no ļoti plānām kaula daļiņām.

Tuvāk degungalam, starpsiena ir no skrimšļa, kas ir elastīga viela, bet cietāka par ādu vai muskuli. Tomēr skrimslis nav tik ciets kā kauls. Uzspiežot uz degungala, jūs varat sajust, cik tas ir kustīgs.

Aiz deguna, sejas vidū, ir vieta, kuru sauc par deguna dobumu. Tas savienots ar rīkles aizmuguri. Deguna dobums ir atdalīts ar aukslējām (mutes augšējā daļa) no mutes.

Nav īpašu deguna sāpju veidu, ir tikai sāpes no salauzta deguna vai sāpes, kas izstaro no deguna dobuma.

Svešķermenis degunā

Bērni dažreiz liek degunā mazus priekšmetus, tādus kā pupiņas, zirņus, konfektes vai mazas rotaļlietu daļas. Šie svešķermeņi iesprūst un ar laiku paliek nemanāmi.

Pievērsiet uzmanību bērna deguna izdalījumiem – ja nāk ūdeņaini izdalījumi, kas vēlāk paliek biezi, dzelteni, un deguns uzpampst, tad bērnam noteikti degunā ir svešķermenis. Tas bērnam var sagādāt grūtības, elpot caur degunu, un radīt sūdzības par sāpēm degunā. Svešķermenis var būt arī neredzams.

Izpūšot degunu, ir iespējams izdabūt ārā svešķermeni. Ja tomēr tas neizdodas, lūdzu, apmeklējiet ārstu. Mēģinot pašiem izņemt svešķermeni, var radīt deguna traumu.

 • Līdzko ārsts izņem svešķermeni, izdalījumiem vajadzētu pazust.
 • Nedodiet bērniem mazus priekšmetus, vai piekodiniet tos nebāzt degunā. Pasakiet bērnam, lai informē jūs vai kādu citu pieaugušo, ja tas  notiek atkal.

Zvaniet savam ārstam, ja:

 • Deguns sāk asiņot;
 • Deguns turpina tecēt (svešķermenis var būt joprojām iekšā);
 • Ja bērnam parādās drudzis, ausu sāpes, sāpes vaigu rajonā un ap acīm vai dzeltenīgi zaļi izdalījumi no deguna. Tās var būt iespējamās sīnusa vai ausu infekcijas pazīmes.

Salauzts deguns

Salauzts deguns ir ieplaisājums vai lūzums deguna kaulu daļā.

Degunu var salauzt, gūstot deguna vai sejas traumu, ko var izraisīt:

 • Sporta traumas
 • Kautiņi
 • Avārijas
 • Kritieni

Pazīmes, kas liecina par salauztu degunu:

 • Jūtamas sāpes, pieskaroties degunam
 • Deguna vai sejas uztūkums
 • Zilums uz deguna vai ap acīm
 • Deguna formas deformācija
 • Deguna asiņošana
 • Pieskaroties degunam, ir dzirdama krakšķēšana, un sajūta kā berzējot matus starp diviem pirkstiem
 • Sāpes un grūtības izelpot caur nāsīm

Ja  ir kāda no šīm pazīmēm, izsauciet ārstu vai brauciet uz slimnīcu.

Profilakse:

 • Izvairieties lietot alkoholu vai narkotikas. Liela daļa lauztu degunu tiek iegūti reibuma stāvoklī.
 • Ievērojiet drošības noteikums, kad piedalieties kādos sportiskos pasākumos.
 • Aplieciet drošības jostu, kad braucat ar mašīnu.

Ārstēšana

Pirmā palīdzība mājās

Turpmākie padomi var jums palīdzēt samazināt lauzta deguna simptomus.

 • Uzlieciet uz deguna kaut ko aukstu (piemēram, ledu) un turiet to apmēram 15 minūtes, tad noņemiet to. Šis process ir jāatkārto vairākas reizes dienā. Uzlieciet kaut ko aukstu, un turpiniet to darīt 1-2 dienas pēc traumas, lai samazinātu sāpes un uztūkšanu. Liekot ledu, ievērojiet pauzes starp kompresēm. Nelieciet ledu tieši uz ādas, bet ievietojiet to plastmasas maisiņā vai ietiniet dvielī.
 • Izmantojot nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, piemēram, ibuprofēnu un diklofenaku – tie palīdzēs samazināt sāpes.

Guļot, novietojiet galvu uz paaugstinājuma, lai izvairītos no deguna uztūkšanas. Atbalstiet galvu ar spilveniem vai novietojiet lielas grāmatas zem matrača.

 

Pret kakla sāpēm – Decatylen™ un JOX

 

Uz augšu